علمی آموزشی تفریحی

علمی آموزشی تفریحی

پوکه معدنی  

پوکه معدنی از گدازه‌های اتشفشان بوجود می آید٬ به منظور عایقِ صوت٬ سرما٬ گرما٬ وبرای شیب‌بندی بام ساختمان به کار می رود. وزن مخصوص آن کمتر از ۱ می‌باشد و روی آب شناور می‌ماند با استفاده از پوکه معدنی٬ وزن ساختمان، تا یک سوم کم و در برابر زلزله مقاوم‌تر می‌شود. این مواد همچنین در صنایع عایق سازی کاربرد دارند . مصالح پوکه معدنی در حجم کمتری نسبت به شن و ماسه تولید می‌شوند و بازار مصرف خاصی دارند.

     پوکه معدنی دانه های سبک حاصل از فعالیتهای آتشفشانی است. مزیت عمده پوکه معدنی نسبت به مصالح ساختمانی مشابه از قبیل شن و ماسه عبارتست از: وزن مخصوص بسیار کم ٬ و دارا بودن درجه سختی بالا.

     رنگ این ماده معدنی سفید یا خاکستری مایل به سفید یا زرد است. پوکه معدنی دارای دانه بندی های متفاوت از ذرات غباری تا قطعات بزرگ با قطر بیش از 100 میلیمتر است.  هر یک از اندازه های فوق برای مصارف بخصوصی کاربرد دارند.

   خواص پوکه معدنی

وزن مخصوص آن پائین است به طوری که روی آب شناور می ماند.

عایق صدا، گرما و سرما می باشد

 مقاوم در مقابل آتش سوزی؛ به طوری که تا 760 درجه سانتیگراد هیچ تغییری در حجم و شکل آن حاصل نمی شود. نقطه ذوب این ماده معدنی 1342 درجه سانتیگراد می باشد.

 استحکام بالایی دارد؛ بتون و مصا لح تشکیل شده از پوکه معدنی از میزان بالای دوام نسبت به وزن برخوردار می باشد.

 

 موارد مصرف

ü     برای تهیه بلوکهای سبک سقفی و دیواری، موزائیک سبک، بتون سبک

ü     بعنوان عایق صدا برای موتور خانه ها و محل های صدادار

ü     بعنوان عایق حرارت برای سردخانه ها، گرمخانه ها و پوشش لوله های حرارتی

ü     برای استفاده کشاورزی در مناطق کم آب به دلیل خاصیت جذب و نگهداری آب

ü     برای رنگبری پارچه ها

ü     برای استفاده در ساختمان سدها، اسکله ها و پلها

 نکته قابل توجه اینکه بتون ساخته شده از پوکه معدنی علاوه بر سبکی، در مقابل عوامل مختلف محیطی نیز دارای استحکام و مقاومت فوق العاده ای می باشد.

پونس (سنگ پا) :

سنگ آذرین بیرونی است و هنگامی که مواد مذاب درونی به سطح زمین میرسد گازهای موجود در آن خارج شده که محل خروج گازها بصورت حفره باقی می ماند و حالت اسفنجی پیدا میکند و سبب سبک شدن آن میشود . فاقد بلور است . پونس بازالتی سیاه رنگ است. پونس در دماوند – اطراف قزوین وزنجان ودر باباگرُگرُ وجود دارد .

     سنگ پا نوعی سنگ آذرین است که از سرد شدن گدازه‌های آتشفشانی شکل می‌گیرند. وجه تسمیه سنگ‌پا از آن جهت است که بنا به قابلیت بالای سایندگی آن، از آن برای برای زداندن لایه‌های سفت مرده پوست در پاشنه پا استفاده می‌شود. سنگ پا از انواع پوکه‌های معدنی است.

سنگ توف :

از انواع سنگهای خاکستر آتشفشان بوده که به علت چسبندگی کم٬ ذرات آن در اثر هوازدگی پوسته پوسته می شود و به صورت دانه های ريز از آن جدا می شود . اين سنگ را به علت سبزی چشم نوازی که دارد در کار ديوار سازی٬ پارک سازی و ديوارها استفاده می کنند.

نوشته شده در پنجشنبه دوم شهریور ۱۳۹۱| ساعت 0:11| توسط سارا|


آخرين مطالب
»
» قلب
» پروتئین ها و چربی ها گرد آورنده : سیده سارا سید فاضل پور
» زندگی نامه میثم تمار ( گرد آورنده : سیده سارا سید فاضل پور فرهیخته یک)
» بلا الانسان فی لسانه
» فواید و زيان‌هاي فن‌آوري نانو (گرد آورنده : سیده سارا سید فاضل پور)
» فناوری اطلاعات و ارتباطات سبز سیده سارا سید فاضل پور سال اول متوسطه یک فرزانگان رشت
» راههاي عبور و مرور مواد از غشاء سلول : سیده سارا سید فاضل پور
» عید غدیر خم مبارک
» اهمیت علم:

قالب جدید وبلاگ پيچك دات نت